Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ročník 1999

8. 7. 2008

Ročník 1999

 

Dovolená s rottweilerem

 

Již potřetí se v krásném prostředí kynologického cvičiště v Kladně- Rozdělově konal výcvikový tábor pro rottweilery. V r. 1999 poprvé byl čtrnáctidenní a zúčastnilo se ho 40 dospělých a 7 dětí, psů bylo 40. Při výcviku mi pomáhali MUDr.V.Marešová a K.Mošnička, oba zkušení cvičitelé rotníků. Práci figurantů vykonávali J. Borovička a M. Horák, kteří s námi jezdí od prvopočátku.

Každý den se dělla obrana, nejdříve kruhovka pro mladé psy a pak se jednotlivě sjížděla obrana podle přání psovoda a potřeby psa – od vyštěkání, kousání na vodítku až po
hladké zadržení či protiútok. Na stopy byla možnost chodit každý den a poslušnost se dělala s každým zvlášť, protože cvičením v řadě se pes nic nenaučí.

 

Ve chvílích volna byly pro všechny připraveny různé soutěže, udělané tak, aby se jich mohli zúčastnit i mladí psi, kterých byla většina.

Již pravidelně, jako první byla vyhlášena soutěž “o nejhladovějšího psa“. Skoro všichni nastoupili večer se svými psy a s plnou miskou na plac a na povel se všichni psi pustili do jídla. Umíte si představit 25 rotvíků u svých misek většinou hltajících svůj příděl! Pravda, jsou i méně žraví rotníci, ale ti byli povzbuzováni svými páníčky, aby rychleji jidli.

Druhou soutěží byla “bojovka“. V lese kolem cvičiště byla vyznačena trasa, na které bylo pár úkolů: hod granátem na cíl, kdy pes byl odložen, plížení psa i psovoda, kde na oba čekalo malé překvapení, střelba ze vzduchovky, test znalosti ZŘ a anatomie psa a na závěr, pár metrů před cílem, si každý vytáhl „zranění psa“, které musel na místě ošetřit. Bylo to ovázání poraněné části těla psa, které muselo vydržet až do cíle. Nutno přiznat, že obvaz na poraněném místě vydržel jen u malé části ošetřených psů.

Další soutěží byl závod v Agillity, kde si každý mohl vyzkoušet šikovnost svého psa i svou vlastní.

Dělalo se také přivolání, zadržení figuranta a přinesení aportu-vše na čas. Nejzajímavější soutěží pro psy bylo aportování telecího párku. Bylo zajímavé, že asi tak polovina zúčastněných psů dokázala přinést odhozený párek, pár jich bylo neporušených, některé byly z poloviny ujedené a dvěma psům se tahal párek až z krku, protože vítězem se stával ten pes, který přinesl celý párek. Někteří psi ho ale doslova spolkli na místě, aniž by se snažili ho přinést.

Poslední soutěží byla „noční bojovka“. Většina rotníků prošla trasu s některými nástrahami v naprostém klidu, ale našli se i tací, kteří naštěstí byli na vodítku, takže jsme je nemuseli nikde hledat. Po skončení bojovky bylo pro všechny připraveno kousání v kruhu, a to zvládli úplně všichni.

Nejen vítězové soutěží, ale i všichni zúčastnění dostávali pro své psi odměny, a to hlavně díky panu Chejnovi, který je výrobcem různých sušených pochoutek pro psy a který větší část cen sponzoroval.

Byla také připravena ukázka bonitace, kde si každý mohl vyzkoušet měření psa i nácvikově reakci svého psa na figuranta u kolíku. Také jsme ukázali dva rotníky záchranáře, kteří předvedli vyhledání osob schovaných v lese pod větvemi a na stromě.

Čtyři rotníci splnili zkoušku ZM a dva ZVV1. Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat celému výboru ZKO Kladno-Rozdělov pod vedením pana Kohouta, který nám umožnil prožít krásnou dovolenou se psy u nich na cvičišti a věřím, že i příští dovolenou budeme moci prožít u nich.

                                                                           Ilona Procházková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář